Akcija prebrojavanja kockavica 2016.
Autor: Ivana Banjeglav, 17. 3. 2016.

Akcija prebrojavanja kockavice pokrenuta je 2005. godine, u sklopu Nacionalnog sustava praćenja stanja biološke raznolikosti. Već Četvrtu godinu za redom naša škola se priključuje se u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Bjelovarsko – bilogorske županije.

Kockavica (Fritillaria meleagris L.) pripada porodici ljiljana. Razvija se iz lukovica, a cvjetovi su purpurnosmeđi sa svjetlijim, putpurnim, ružićastim ili  bijelim mrljama koje  tvore uzorak šahovnice. Strogo je zaštićena i ugrožena  vrsta kojoj prijeti izumiranje zbog gubitka njenih prirodnih staništa – vlažnih livada. Ova staništa nestaju zbog negativnih čovjekovih utjecaja ( melioraciju, urbanizaciju, pretvaranja zemljišta u oranice, kanaliziranje vodotoka, izgradnja cesta). U Crvenoj knjizi vaskularne flore navedena je kao osjetljiva vrsta, pa su zato biolozi pokrenuli akciju prebrojavanja kockavice kojom svakog proljeća prate prisutnost te biljke u prirodi.

Akcija prebrojavanja provedena je na području Nove Plošćice 16.ožujka 2016. godine kao dio terenske nastave iz Prirode u svrhu upoznavanja učenika petog razreda s prirodnom baštinom zavičaja s naglaskom na zaštićene biljne vrste. Sudjelovali su učenici petog razreda pod vodstvom Ivane Banjeglav, učiteljice biologije i kemije uz pomoć učiteljice  Marijane Sušilović.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.

Akcija prebrojavanja kockavica 2016.
Autor: Ivana Banjeglav, 17. 3. 2016.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.