> O školi  > Povijest

Prošlost u sadašnjosti

Svakim danom smo svjesniji da se oko nas svijet mijenja. Ništa ne traje zauvijek i zaboravlja se. Naše mjesto, Velika Trnovitica, također je doživjelo puno promjena. Dolaze neki novi ljudi, novi običaji.

U pričama naših baka možemo čuti "kak se negda bome bolje živelo, bilo je vremena i za posel i za odmaranje. Novac je bilo uvijek malo al negda i nisu novci bili važni kak danas".

U selu su ljudi izgradili kuće, različite od onih nekad, udobnije i veće. No, one stare zemljane, nose u sebi posebnu ljepotu, jednostavnost i miris prošlosti.

Nekada su središte kulturnog i javnog života u selu činile crkva i škola.

U dijelu Velike Trnovitice, koji je do danas zadržao naziv Purgarija, u prošlosti je bilo središte sela. Tamo se nalazi Župna crkva sv. Martina. Nekad se je zvala "Ecclesia sancti Martini de Twuiski", što bi značilo "Crkva svetog Martina u trnju". Prema narodnoj predaji, građena je još u 12. stoljeću a s njezinim imenom je povezano i ime našeg sela.

Sredinom 18. sroljeća izgrađena je njemačka škola «Trivialschulle».

U Purgariji su živjeli i trnovitički obrtnici – prvi građani Trnovitice.

Kako je njemačka riječ za građanina Bürger, u narodu se zadržao promijenjen naziv purger koji se koristi još  danas i po kojemu je taj dio sela dobio ime.

1912. g. sagrađena je školska katnica (slika gore) u današnjem središtu sela. Ona je nažalost srušena, a na njezinom mjestu je sagrađena današnja škola.

Još uvijek  postoji naša "stara škola",  sagrađena 1929./1930.g.

U njoj se danas ne odvija nastava. Njezin dimnjak je dom paru roda koje godinama dolaze u naše mjesto. Zimi je gnijezdo pusto.

Naša "nova škola" je također u koječemu mijenjala svoj izgled.

Prije tridesetak godina je izgledala ovako,

a danas ovako.