Akcija prebrojavanja kockavice 2015.
Autor: Maja Puc, 2. 4. 2015.

Već treću godinu za redom naša škola se uključila u akciju prebrojavanja kockavice (Fritillaria meleagris L.) u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Bjelovarsko-bilogorske županije.

Kockavica je ugrožena  i strogo zaštićena vrsta Zakonom o zaštiti prirode od 1958. godine, a kojoj prijeti izumiranje zbog gubitka njenih prirodnih staništa – vlažnih livada. Ova staništa nestaju zbog negativnih čovjekovih djelovanja koja uključuju melioraciju i urbanizaciju te pretvaranje zemljišta u oranice, zaraštavanja drvenastom vegetacijom do kojih dolazi uslijed prestanka košnje i ispaše, kanaliziranje vodotoka te izgradnja cesta.

Akcija prebrojavanja je provedena na području Nove Ploščice 26. ožujka 2015. kao dio terenske nastave iz Prirode u svrhu upoznavanja učenika petog razreda s prirodnom baštinom zavičaja s naglaskom na zaštićene biljne vrste. U akciji prebrojavanja su sudjelovali učenici petog razreda uz vodstvo Maje Puc, učiteljice prirode i biologije i pomoć učiteljice Marijane Sušilović.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.

Akcija prebrojavanja kockavice 2015.
Autor: Maja Puc, 2. 4. 2015.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.