Akcija prebrojavanja kockavica

Autor: Maja Puc, Marijana Sušilović, 26. 4. 2013.

Ove školske godine smo se uključili u akciju prebrojavanja kockavice u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Bjelovarsko-bilogorske županije. Akcija je dio projekta Praćenja stanja kockavice pokrenutog od Državnog zavoda za zaštitu prirode 2005. godine  u suradnji sa županijskim Javnim ustanovama te osnovnim i srednjim školama s ciljem prikupljanja podataka o veličini populacija.

Kockavica (Fritillaria meleagris L.) je visoka zeljasta biljka trajnica. Nastanjuje vlažne livade, riječne doline te svijetle, otvorene i vlažne šikare i šume te svojom ljepotom predstavlja ukras i bogatstvo naših proljetnih livada. Ugrožena je uništavanjem staništa prirodnim procesima, ali i negativnim djelovanjem čovjeka te sakupljanjem ukrasnih cvjetova. Zbog toga je Zakonom o zaštiti prirode proglašena strogo zaštićenom vrstom.

Zbog loših vremenskih prilika izabrali smo samo dvije lokacije za prebrojavanje kockavice i to jednu na području Velike Trnovitice i jednu na području Nove Ploščice. U prebrojavanju su sudjelovali  učenici, članovi izvannastavne aktivnosti Čuvari zavičajne baštine, uz vodstvo Marijane Sušilović i stručnu pomoć Maje Puc, učiteljice prirode i biologije. Članovi Eko grupe su fotoaparatom zabilježili cijelu aktivnost.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.