Nacionalni projekt „Čitamo mi, u obitelji svi“ u obiteljima učenika 3. i 4. razreda Područne te 4. razreda Matične škole
Autor: Martina Pavičić Barberić, 20. 10. 2015.

Treću godinu se uključujemo u Nacionalni projekt „Čitamo mi, u obitelji svi“ Hrvatske mreže školskih knjižničara. U projektu će ove godine sudjelovati ne samo ovogodišnji učenici i obitelji tih učenika 3.r. Matične škole učiteljice Karoline Mraka Jandrilović, kao prošle godine, već i 3. i 4. razreda Područne škole učitelja Zdravka Ređepa.

Knjižničarka je predstavila projekt na roditeljskom sastanku učenika 3. i 4. razreda PŠ, a u prosincu će predstaviti i roditeljima 3.r. MŠ.

Učenicima je projekt već ukratko predstavljen na satu Uvoda u lektiru u rujnu, a detaljno će im biti predstavljen prvi tjedan kad počinje provedba u njihovim razredima.  Projekt bi trebao početi  5. studenoga 2015. kod učenika i obitelji 3. i. 4. r. PŠ, a nastaviti se u 3.r. MŠ u siječnju.

U tijeku su pripreme za projekt koje se sastoje od biranja i naručivanja knjiga za ovogodišnju knjižničnu naprtnjaču.

Određeni učenik četvrtkom dobiva, a utorkom vraća naprtnjaču s 8 novih knjiga iz različitih područja. Sa svojom obitelji čita i razgledava knjige, razgovara o pročitanome te zajednički radi zadatke iz knjiga.

Naprtnjaču vraća u utorak kada pred cijelim razredom prepričava kako je proveo vrijeme s obitelji koristeći knjige iz naprtnjače, što se kome svidjelo, kako i kad su čitali, o čemu su pričali i što su zajednički radili.

Zatim čita obavezan  dojam koji je napisao u bilježnicu dojmova te pokazuje slike, fotografije i čita svoju pjesmu ukoliko ih ima.

Projekt potiče zajedničko čitanje i kvalitetno provođenje zajedničkog vremena u obitelji.

Najvažnije je posvetiti vrijeme jedni drugima u obitelji zajedničkim čitanjem i razgovorom te se istodobno dobro zabaviti, družiti i stvarati.

Više o projektu možete saznati na na web stranicama: www.knjiznicari.hr/ruksak i https://hr-hr.facebook.com/cmuos.

Autor: Martina Pavičić Barberić, 20. 10. 2015.