Čuvajmo okoliš svaki dan!

Autor: Martina Pavičić Barberić, Marijana Sušilović, 10. 2. 2012.

Ove školske godine smo nastavili akciju prikupljanja otpada. Sakupljamo stari papir, stare baterije i PET ambalažu.

U razredima se nalaze kartonske kutije. Služe za odlaganje papira pa su obložene listovima starih novina te obojane plavom bojom (spremnik za recikliranje papira je plave boje). U njih bacajte iskorištene listove papira kako bismo ih prikupljali i mogli reciklirati. Ukoliko imate veće količine starog papira, novina i sl. također ih možete donijeti u petak poslije 6. sata  voditeljici Eko grupe Marijani Sušilović.

Redari će odnositi kutije s papirom u staru školu i tamo odlagati papir svakog petka poslije 6. sata u dogovoru s učiteljicom Marijanom Sušilović.

U kabinetu biologije, kemije i fizike se nalazi kutija za odlaganje starih baterija. Kutiju smo dobili nakon uključivanja u veliku akciju sakupljanja starih baterija tvrtke C.I.A.K. "Baterije skupite i uz CIAK se na izlet uputite".

U kabinetu također možete odložiti i plastične boce u žutu kutiju.

ŠTO TREBA ODLOŽITI U PLAVE SPREMNIKE ZA OTPADNI PAPIR:

DA

NOVINE, ČASOPISI, PROSPEKTI, KATALOZI PISMA, UREDSKI PAPIR, BILJEŽNICE, KNJIGE, TELEFONSKI IMENICI, KARTONI (BEZ DODATNIH TVARI), VREĆICE OD PAPIRA

NE

PLASTIČNA I VIŠESLOJNA AMBALAŽA, TETRAPAK AMBALAŽA, MASNI, PLASTIFICIRANI, METALIZIRANI I PRLJAVI PAPIR, NAJLONSKE VREĆICE

Korištenjem otpadnog papira za proizvodnju iste veličine novog papira, zagađivanje vode smanjuje se 15 puta, potrošnja vode 5 puta, a potrošnja energije 2 puta. Svaka tona otpadnog papira nadomjesti 3,5 m3 drveta.

ŠTO TREBA ODLOŽITI U ŽUTE SPREMNIKE ZA OTPADNI PET:

DA

PRAZNE PET BOCE OD OSVJEŽAVAJUĆIH NAPITAKA, GAZIRANE I NEGAZIRANE VODE, MLIJEKA, ULJA, OCTA I PIVA

NE

PLASTIČNA AMBALAŽA MOTORNIH ULJA, PESTICIDA, HERBICIDA, INSEKTICIDA, OTROVA I SLIČNO

U komunalnom otpadu PET ambalaža zauzima 30% volumnog udjela, a na odlagalištima otpada zauzima ogroman korisni prostor. PET se može u potpunosti reciklirati, čime čuvamo okoliš, štedimo resurse i energiju.